Összesen negyven alapítvány és civil szervezet kap anyagi támogatást a makói önkormányzattól. Kilenc pályázó most nem nyert, ők más forrásból kaphatnak pénzügyi segítséget. A nyertesek szerdán írták alá a támogatási szerződést a Korona konferencia-központban.
![]()
Népszerű volt a tavasszal meghirdetett pályázat a civil szervezetek körében: az április 20-i határidőig összesen 49-en, több mint 110 millió forintot igényeltek – hangzott el a Korona konferencia-központban. A makói képviselő-testület – az Ügyrendi és Pénzügyi Bizottság javaslatára – negyven szervezet csaknem 30 millió forintos támogatásáról döntött.
„Egy település közösségének azt hiszem, hogy meghatározó közösségei a civil szervezetek, illetve az alapítványok által működtetett különböző közösségek, akár intézményekhez köthetően is, hiszen az alapítványoknál elsősorban intézmények nyújtották be a pályázatokat. Fontosnak tartjuk, hogy azt a színes, kulturális, sport és egyéb tevékenységekhez köthető feladataikat el tudják látni” – fogalmazott Farkas Éva Erzsébet, a város polgármestere.

Szerdán írták alá a támogatási szerződéseket a Korona konferencia-központban. Fotó: Jeszenszky Zoltán
A legmagasabb osztályban
A nyertes egyesületek egyike a 22 éve a szuperligában, a legmagasabb osztályban versenyző Makói Spartacus Vasas Sportegyesület, melynek másodosztályú és vármegyei sakkcsapata is van. Horváth Zsolt elmondta, a sakk szakosztályban 35-en versenyzőjük van és 10-15 fiatalt is próbálnak bevonni az egyesületi foglalkozásokba. A két és félmillió forintos támogatás nagy részét a versenyzésre fordítják, egy kisebb összeget pedig a fenntartási költségekre – tette hozzá az ügyvezető elnök.

Jobbra: Horváth Zsolt, a Makói Spartacus Vasas Sportegyesület ügyvezető elnöke. Fotó: Jeszenszky Zoltán
A sporthorgászok költségvetésében is meglesz a helye az önkormányzati támogatásnak. A 150 ezer forintos összeget az ügyintézőjük munkabérére költik.
„Ez nagyon fontos, mert szakképzett munkaerőre van szükség a horgászegyesületeknél is már, mert online jellegű, elektronikus jellegű rendszert kell működtetnünk a MOHOSZ felé. Ez megköveteli, hogy megfelelő tudással rendelkező alkalmazottunk legyen” – hangsúlyozta Frankó Zoltán, a makói Sporthorgászok Egyesületének elnöke.
Fontos az egészségmegőrzés
A nyertesek között van az egészségmegőrzéssel foglalkozó Diabéteszesek Dél-alföldi Társulása. Ők 250 ezer forintos támogatást kaptak.
„Az egyesületünknek 84 tagja van. Szeretném elvinni a csoportot kirándulni Pusztaottlakára, a szafari parkot szeretnénk megnézni” – nyilatkozta lapunknak Fülöp Kálmánné elnök.
Fülöp Kálmánné, a Diabéteszesek Dél-alföldi Társulása elnöke. Fotó: Jeszenszky Zoltán
A cukorbetegek egyesülete minden hónap utolsó péntekén a makói civil klubban tart foglalkozást, ahol például egészségmegőrzéssel és egészséges életmóddal kapcsolatos előadásokat hallgatnak meg, de lehetőségük van a tagoknak a kikapcsolódásra is.
A két éve létrehozott Diabétesszel Élők és Ketogén Életmódot Követők Egyesülete általános iskolai programjára fordítja majd a pályázaton elnyert százezer forintot.
„Egy projektort fogunk vásárolni. Az egyesületünk az általános iskolákban a hetedik, nyolcadik évfolyamos korosztálynak tart edukatív előadásokat a diabétesszel kapcsolatban, hogy az egészséges gyerkőcök hogyan tudnak segíteni az egyes típusú diabétesszel élő gyermekeknek” – közölte Batári Norbert elnök.

December végéig kell a pályázatban szereplő terveiket megvalósítaniuk a civil szervezeteknek. Fotó: Jeszenszky Zoltán
Mindenki nyer
A pályázók közül kilenc most nem nyert, de ők más forrásból juthatnak anyagi támogatáshoz. Például a Területi Operatív Program 50 millió forintos pályázatára jelentkeztek, vagy az önkormányzat más módon – kedvezményes terembérlettel, koncertek támogatásával – segíti majd őket. A város költségvetésében a civil szervezetek támogatására elkülönített 35 millió forintból ugyanis ötmillió még maradt, amit év közben fognak kiosztani.

