Surányi Regina érkezett a József Attila Városi Könyvtárba, hogy beszámolót tartson a Finnországban élő magyarság életéről. A Helsinki Liszt Intézet vezetője makói, ezért tulajdonképpen hazaérkezett, hogy közelebb hozza a helyiekhez a kint élő honfitársaink életkörülményeit. Szikszai Zsuzsanna, könyvtár- és múzeumigazgató kérdezte élményeiről.
![]()
Minden egy cserediákprogrammal kezdődött
Surányi Regina egészen Finnországból érkezett Makóra, a szülővárosába, hogy a kint élő magyarok életéről számoljon be az érdeklődő közönségnek. A Helsinki Liszt Intézet vezetője elmondta: 2008-ban cserediákprogrammal jutott ki először Finnországba, ahol egy tanévet töltött el. Egy családnál szállt meg, ahol a szülők nem beszéltek angolul, így csak és kizárólag az anyanyelvükön beszéltek hozzá, emiatt pedig kénytelen volt megtanulnia finnül. Onnantól fogva pedig a nyelv végigkísérte a tanulmányait, így került ki Helsinkibe.
Összefogják a kint élő magyarságot
Surányi Reginát a Liszt Intézetről kérdeztük, hogy mióta létezik, és mi a célja.
„A Liszt Intézetek már elég régóta vannak egyébként, mert egy egész hálózatban működünk. Összesen jelenleg 27 Liszt Intézet található világszerte mindenhol, a 27. az most nyílt meg, az egy nagyon új intézet. De hogyha a Helsinki Intézetre gondolunk, akkor mi idén vagyunk 46. évesek, tehát tavaly ünnepeltük a 45. születésnapunkat”
Hozzátette: a legfőbb célkitűzésük a magyar kultúra terjesztése, annak bemutatása, illetve a kint élő magyar közösségek összetartása.
Makó és Helsinki kapcsolata
Az intézetvezető azt is elmondta, hogy sokféle kulturális programot szerveznek, amibe minden belefér. Mivel Makón született, a gyökereihez ragaszkodva több tehetséges helyi művészt invitált már Helsinkibe. Vendégeskedtek náluk a Papp Cukrászda tulajdonosai, a Forgatós Táncegyüttes, a József Attila Múzeum munkatársai, de járt náluk például Karsai Ildikó grafikusművész is. Legutóbb pedig egy nagyszabású rendezvény keretein belül a makói Ford T-modellt mutatták be. A vendéglátást pedig a makóiak is szeretnék viszonozni, így szó esett arról, hogy az idei Natura Művésztelepre meginvitálnak egy finn művészt, valamint a Galamb József Veteránjármű Kiállító Központ felvette a kapcsolatot a kinti Ford T-modell Klubbal.
Mindig Magyarország lesz az otthona
Végezetül az intézetvezető elmondta: hiába szerelmese Finnországnak, és a nyelvnek, mindig is Magyarországot, és különösen Makót fogja otthonának tekinteni.



