Már 41. alkalommal rendezték meg az Énekel az ország című kórusmozgalmat, amely alkalmával évről évre hazánk minden szegletéből, sőt, a határokon túlról is több száz énekes gyűlik össze. A hagyományok szerint hónapokon át zajló felkészülést követően jön egy intenzív, gyakorlással töltött hétvége, mindig másik városban. Idén Makó adott helyet a több mint 600 kóristának, hogy Hollerung Gábor karnagy vezetésével gyakoroljanak.
![]()
Eleinte középiskolásokkal indult el a kórusmozgalom
Még 1986-ban indították útjára az Énekel az ország című programsorozatot, eleinte középiskolásokkal, hogy megszerettessék a fiatalokkal a zenét, valamint a kóruséneket – avatta be lapunkat Hollerung Gábor. A karnagy hozzátette: ez már a 41. alkalom volt, hogy megszervezték az eseményt, amely alkalmával az ország minden pontjáról érkeznek kórustagok, hogy aztán összegyűlve énekelhessenek. Az idei rendezvényre is jöttek olyanok, akik már a kezdetektől fogva részt vesznek, de természetesen csatlakoztak új tagok, akik között gyermekek is voltak. Olyan is akadt, aki külföldön él, de emiatt most eljött Makóra, hogy a több, mint 600 kórista egyike lehessen.

Van, aki már a kezdetektől fogva, évről évre részt vesz az Énekel az ország eseményein.
Flashmob a Hagymatikum előtt
Vasárnap délelőtt az énekesek a Makovecz térre vonultak ki, és a Hagymatikum előtt egy flashmobot tartottak, ahol egy vidám kánont adtak elő. Ezután az érdeklődők az Erdei János Városi Sportcsarnokba látogathattak el, ahol belehallgathattak a kórus próbájába. Itt Mozart C-moll miséjét, valamint Vajda János Magnificat című művét gyakorolták, amelyekkel a Művészetek Palotájában fognak fellépni. A két mű kapcsán Hollerung Gábor így fogalmazott:
„Egy fantasztikus darab Vajda János Magnificat-ja. Sokan énekeltük már, és ugye tele van érzelmekkel, de közben azért kicsit jazzes is. Szinte minden érzelmi skála és minden dolog benne van. Utána egy biztos választás, ami mindenki számára egy nagy élmény: Mozart C-moll miséje. Ez a zenetörténet egyik legrejtélyesebb alkotása, mert nem fejeződött be és nem értjük, hogy miért nem, de így torzóként is egy elképesztően örömteli és nehéz, de boldogító produkció”

A Hagymatikum előtt tartottak flashmobot.
Tapasztalat kell közel 700 ember vezényléséhez
Végezetül arra is kíváncsiak voltunk, hogy mennyire nehéz vezényelni ennyi embert. A karnagy azt válaszolta, hogy ez tapasztalat kérdése, ezt meg kell tanulni. Neki pedig tapasztalatból bőven van, hiszen majdnem 50 éve vezeti a saját kórusát.
„Gyakorlatilag leegyszerűsítve meg kell tudni különböztetni a nagyon fontos dolgokat a nem annyira fontos dolgoktól. És ha a fontos dolgokat rendezzük, a nem olyan fontos dolgok maguktól rendeződnek. És ez egyébként itt is ma is nagyon nehéz. A Vajda-darab nagyon nehéz, de fantasztikus munkát végeztünk máris. Semmi sem lehetetlen, hogyha szakértelemmel és szívvel és hittel csináljuk azt, amit csinálunk”

Hollerung Gábor karnagy szerint meg kell tanulni több száz embert vezényelni.
Tizennégy makói kórustag képviselte a várost
Az Énekel az ország Makóra invitálása Szirbikné Baranyi Éva ötlete volt. A Dr. Mihálka György Vegyeskar kórustagja elmondta: már évekkel ezelőtt felmerült benne és énekestársaiban a gondoltat. Végül tavaly decemberben fordultak a város polgármesteréhez, Farkas Éva Erzsébethez, aki egyből az ügy mellé állt. A makói vegyeskarból összesen 14 tag csatlakozott az országos kórusmozgalomhoz, így ők is egyek voltak a közel 700 énekesből. Szirbikné Baranyi Évát arról kérdeztük, hogy mit adott neki ez az esemény.
„Nagyon nehéz fölsorolni. Tekintettel arra, hogy mi azért a vendéglátó csapat voltunk, még kicsikét több mindennel gazdagodtunk. De maga a próba, mint olyan, felejthetetlen élmény. Ha betekintenek, aki itt van, látja, hogy amikor ennyi ember együtt énekel egy művet, az varázslat. Tehát rengeteg tudást kaptunk, rengeteg zenei ismeretet. Nagyon-nagyon sok kapcsolat, még több barátság, tehát fölsorolni nagyon nehéz, hogy mit kapunk”
Hozzátette: a flashmob számára nem volt ismeretlen dolog, hiszen hosszú évek óta részt vesz az Énekel az ország eseményein, de mindig jó érzéssel tölti el, amikor újra és újra a részese lehet ennek. Végezetül elmondta: ő és énekestársai is még nagyon sokáig részt szeretnének venni ebben a kórusmozgalomban.

Szirbikné Baranyi Éva és a Dr. Mihálka György Vegyeskar már évek óta szerette volna Makóra invitálni a kórusmozgalmat.
