Kezdőlap » Oxfordban a 23. díszdoktori címét kapja meg Karikó Katalin

Oxfordban a 23. díszdoktori címét kapja meg Karikó Katalin

Májusban két amerikai egyetemen avatják díszdoktorrá

Munkatársunk
0 hozzászólások
Karikó Katalin, fotó: SZTE / Sahin-Tóth István

Az első magyar Nobel-díjas tudós nőt, Karikó Katalint 2026 júniusában Oxfordban, májusban két amerikai egyetemen avatják díszdoktorrá. Az mRNS-kutató 2021 szeptemberében, alma materében, a Szegedi Tudományegyetemen vette át az első Doctor Honoris Causa kitüntető címet – tájékoztatta lapunkat az SZTE.

Kihirdette a University of Oxford a 2026. június 24-i rendezvényén díszdoktori címmel jutalmazottak névsorát: a hét dísztaláros kitüntetett között Karikó Katalint, a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) professzorát is ünneplik majd.

A patinás felsőoktatási intézmény históriája szerint már 1096-ban is oktattak az oxfordi egyetemen.

A University of Oxford honlaphíre tartalmazza a kitüntetettek rövid életrajzát is.

„Karikó Katalin biokémikus: kutatásai az RNS-közvetített mechanizmusokra és az in vitro átírt mRNS terápiás felhasználására összpontosítanak. A professzor 2023-ban orvosi-élettani Nobel-díjat kapott a nukleoziddal módosított mRNS vakcinákat lehetővé tevő felfedezéseiért. A BioNTech SE korábbi alelnöke a Szegedi Tudományegyetemen és a Pennsylvaniai Egyetemen tölt be akadémiai pozíciókat. Az RNS immunogenitással kapcsolatos munkája alapozta meg a COVID-19 vakcinákban alkalmazott mRNS technológiát, és átalakította a vakcinák és a fehérjepótló terápiák kilátásait. Az Amerikai Egyesült Államok Nemzeti Tudományos Akadémiájának tagja és számos, az mRNS technológiával kapcsolatos szabadalom társfeltalálója” – idézi a szegedi egyetem közleménye.

Arról is írtak, hogy Amerika első kutatóegyeteme, a Johns Hopkins University alapítása 150. évfordulójára készülve az ünnepségsorozat egyik díszvendégének hívta a világhírű mRNS-kutatót, akinek 2026. május 21-én díszdoktori kitüntetést adnak át.

A Johns Hopkins University mellett a University of Oxford is Karikó Katalinnak azt a portréfotóját közli, amelyet Sahin-Tóth István, a Szegedi Tudományegyetem Nemzetközi és Közkapcsolati Igazgatóság munkatársa készített.

Hozzátették: az 1891-ben Philadelphiában alapított Drexel University orvosi kara 2026. május 14-i diplomaosztó ünnepségére meghívta és motiváló beszédre kérte föl Karikó Katalint. A Drexel Egyetem korábban honlaphírben tette közzé, hogy az intézmény ELAM (Executive Leadership in Academic Medicine) szervezetének kitüntetését 2025-ben elnyert kutatónő jótékonykodott: Karikó Katalin a Pinnacle-díja 10.000 dolláros pénzjutalmából létrehozott „The Breaking Through Fund” támogatást nyújt azoknak a hallgatóknak, akik anyagi okok miatt nem tudnának részt venni a programban.

E nagyvonalú gesztus elismerése is, hogy Karikó Katalint a Drexel University díszdoktorai közé választja.

Az amerikai, ázsiai és európai díszdoktori címek között Karikó Katalin életében az első kitüntetés az alma materéé: 2021. január 25-én jelentette be az SZTE, majd 2021. szeptember 4-én, a Szegedi Tudományegyetemen tartott országos tanévnyitó ünnepség részeként tartották a ceremóniát, amelyen Karikó Katalin megkapta az SZTE Doctor Honoris Causa kitüntető címet. Azóta eltelt öt év, s 2026 júniusában, Oxfordban a 23. díszdoktori talárját öltheti magára az SZTE professzora, korunk egyik legbefolyásosabb természettudósa.

Javaslatok

Szerkesztőség

Mindig Makó
Cím: 6900 Makó, Hollósy Kornélia u. 2.A
Tel.: 06 62/510-077
Weboldal: www.mindigmako.hu
E-mail:  info@mindigmako.hu

@2025 – All Right Reserved. MindigMakó

Sütiket használunk a felhasználói élmény fokozása érdekében. Az "Elfogadás" gombra kattintva elfogadod az adatvédelmi irányelveinket. Elfogadás Adatvédelmi irányelvek

Privacy & Cookies Policy