Ukrajna gyorsított ütemű uniós csatlakozása ahhoz hasonló helyzetet teremtene, mint amikor Görögország csatlakozott az eurózónához – mondta lapunknak Deák Dániel. A XXI. Század Intézet vezető elemzője arra emlékeztetett, hogy akkor is egy elhamarkodott politikai döntés született, amely nem volt alátámasztva racionális érvekkel, Görögország csődje majdnem magával rántotta az egész eurózónát.
A legfrissebb hírek szerint Ukrajna már adósságait sem tudja törleszteni, bejelentették, hogy több százmillió dollárt nem fognak visszafizetni az ígért határidőre – hangsúlyozta Deák Dániel. A politikai elemző szerint ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy Ukrajna államcsődben van. Az elmúlt négy év romba döntötte Ukrajna gazdaságát, az államadósság meghaladja a GDP 100 százalékát. A háborúban álló országban a GDP-növekedést korábban biztosító összes ágazat komoly visszaesésen van túl.
Kockázatok és mellékhatások
A XXI. Század Intézet vezető elemzője szerint ha Ukrajna uniós tagállam lenne, akkor az uniós források rendszerét át kellene szabni, és sokkal több pénz menne a közép-európai országok helyett Ukrajna újjáépítésére. Deák Dániel hozzátette, Ukrajna gyorsított ütemű csatlakozása az agrárium szempontjából is komoly kockázatot jelentene Magyarországra és az Európai Unióra nézve. Rengeteg ukrán vendégmunkás érkezhetne Magyarországra, ami a magyar emberek elöl venné el a munkát, és levinné a béreket. Az ukrán maffia ügyei már a magyar kormány napirendjére kerültek.
Ukrajna gyorsított ütemű csatlakozás
– Nagyon sok olyan ügy van – folytatta Deák Dániel –, ami egyértelműen azt mutatja, hogy Ukrajna gyorsított ütemű csatlakozása az Unióhoz komoly kockázat, miközben Ursula von der Leyen és sok európai vezető is arról beszél, hogy már 2030 előtt szeretnék Ukrajnát az Európai Unióban látni, gyakorlatilag éveken belül. Miközben a magyar kormány azt mondja, hogy a gyorsított csatlakozás nem támogatható, jelen állapotában Ukrajna nem képes erre, és komoly veszélyt jelentene Magyarországra és az egész Európai Unióra nézve egy ilyen elhamarkodott forgatókönyv – tette hozzá a politikai elemző.
Második Görögország lehet?
– Ezt kicsit ahhoz lehetne hasonlítani, amikor az eurózónához csatlakozott Görögország. Akkor is lehetett látni, hogy Görögország nincs abban az állapotban még, hogy az eurózónához csatlakozzon – mondta Deák Dániel. Hozzátette, akkor is egy elhamarkodott politikai döntés született, majd jött a 2010-es évek nagy euróválsága, csődben ment Görögország, és majdnem magával rántotta az egész eurózónát.