Kezdőlap » Nyári bőrápolás: fényvédő, retinol, hidratálás – mire figyeljünk?

Nyári bőrápolás: fényvédő, retinol, hidratálás – mire figyeljünk?

A szakértő válaszol

Vizi Viktória
0 hozzászólások

Mire érdemes odafigyelni a nyári bőrápolási rutin során? Miért fontos a fényvédelem? Mi az az SPF? Mikor és mennyi fényvédőt használj? Érdemes-e napközben újrakenni? Következő szakértő válaszol rovatunkban Oriskóné Sárkány Nikoletta mesterkozmetikust kértük meg, hogy segítsen eligazodni a nyári bőrápolás területén.

Kell-e változtatni a nyár beköszöntével a megszokott bőrápolási rutinunkon? Van-e olyan dolog amit érdemes, és van-e amit nem tanácsos ilyenkor használni?

Alapvetően a legfontosabb dolog amire érdemes kifejezetten odafigyelni a nyári bőrápolás folyamán az a fényvédő használata. Az UVA sugarak a bőr idő előtti öregedését okozzák, míg az UVB sugarak felelősek a leégésért. Egy dologban egyeznek, mindkettő növeli a bőrrák kockázatát. Emelett javasolt átgondoltan használni a különböző savakat és retinoidokat.

A savak esetében főként az AHA savak (tejsav, glikolsav) használatakor kell nagyon odafigyelni, mert ezek elvékonyíthatják a bőrt és fényvédő használata nélkül pigmentfoltokat eredményezhetnek a bőrön.

„A retinoidok ugyan nem fényérzékenyítenek, azonban maga a retinol nagyon érzékeny a fényre, tehát a napsugárzás pont magát a hatóanyagot hatástalanítja a bőrön. Rutinos bőrápolók nyugodtan használhatják, este felkenve, nappali fényvédelem mellett. Azonban aki most kezdené el használni a retinoidokat, annak inkább azt javasolnám, hogy inkább várja ki az őszi időszakot, a kezdeti retinizációs bőrérzékenység miatt – fogalmazott.”

Milyen fényvédőt érdemes választani? Mit jelent a termékeken található SPF jelzés?

A fényvédő alapvető feladata a káros UVA és UVB sugarak kiszűrése. Érdemes olyan terméket választani, amin mind a két megjelölés fel van tüntetve. A fényvédők különböző állagokban kaphatóak, lehet krém, stift vagy akár spray formátumú.

,,A lényegi különbség, azonban nem ebben rejlik, hanem hogy fizikai vagy kémiai fényvédőt választunk. A fizikai főként ásványi anyagok segítségével szűrik a káros sugarakat. Előnye, hogy általában jobban beváltak érzékeny bőröknél, hátrányuk azonban, hogy gyakran fehéres réteget hagynak a bőrön, amit nem mindenki szeret. Kismamáknak, szoptatós édesanyáknak és gyermekeknek csak ezt a fajtát szoktam ajánlani, mivel ezek a bőr felszínén maradnak és nem jutnak be a véráramba.”

A kémiai fényvédők előnye abban rejlik, hogy sokkal kellemesebb, szinte észrevétlen a viseletük, azonban gyakran irritálhatják a szemet és okozhatnak érzékenységi reakciókat.

A termékeken található SPF jelzés az angol ’Sun Protection Factor’ rövidítése. Az utána következő szám pedig azt mutatja meg, mennyivel több időt tölthetünk a napon leégés nélkül ahhoz képest, ha nem használnánk fényvédőt. Ezt azonban sok dolog befolyásolja, mennyire izzadunk, vagy fürdőzünk-e a használata mellett. Ezért érdemes rendszeresen újrakenni, legalább 2-3 óránként vagy fürdőzés után minden esetben.

Milyen gyakorisággal és milyen mennyiséget érdemes használni?

Az előzőekben említett szabályok mellett azt szoktam javasolni a vendégeimnek, hogy érdemes a józan eszünket is használni. Ha egész nap irodában dolgozunk, egyáltalán nem ér bennünket a nap, logikusan nem szükséges hatszor újrakennünk a fényvédőnket. De ha túrázni megyünk vagy strandra, vagy autóban ülünk egész nap (ugyanis az ablaküvegen keresztül is átjutnak az UVA sugarak), akkor érdemes erősebb faktorú termék választása és a gyakoribb felvitele.

Most nagy trend egyes influenszerek körében a két ujjnyi mennyiség ajánlása az arc és nyak területére. Véleményem szerint ekkora mennyiséggel derékig be tudjuk kenni magunkat, ezt inkább marketingfogásnak gondolom. Bőségesen elegendő egy borsónyi mennyiség eloszlatása az említett területeken.

Mit javasolsz, ha már megtörtént a leégés?

Érdemes pantenol vagy magas hidratáló, például aloe tartalmú, illatanyagmentes hűsítő gélek alkalmazása. Elérhetőek kifejezetten erre a célra készített termékek. Nem javaslom a sűrű, zsíros krémek vagy a néphiedelemben elhíresült tejföl használatát. Ugyan a tejtermékekben található kazein nyugtató hatású, de a fertőzésveszély nagyobb kockázatot jelent. Súlyosabb esetekben, például hólyagosodás esetén forduljunk orvoshoz.

Használhatjuk az egész évben megszokott kozmetikumainkat nyáron is? Vannak hatóanyagok, amit kifejezetten ajánlasz?

Alapvetően azt szoktam javasolni a vendégeimnek, hogy időnként érdemes váltogatni a krémeket, szérumokat. Nyáron főképp könnyed hidratáló géleket, hidratáló tonikokat szoktam javasolni, főként a zsírosabb bőr esetén. Imádom nyáron a hialuronsavat, ami remek hidratáló és ránckezelő is egyben. De nagy kedvenc a C-vitamin is, főként, ha E-vitaminnal és Ferul savval együtt található a termékekben, ugyanis ebben az esetben még a fölé helyezett fényvédőnk is sokkal hatékonyabb. Sok vendégem kérdezi a sorrendet. Ezt még érdemes letisztázni.

Legelőször legfontosabb a letisztítás, ezután egy hidratáló (semmi képpen nem alkoholos!) tonik használata. Ezután jöhetnek a szérumok és rá a nappali krém. Végül legfelülre kerül a fényvédő.

Ha szükséges, ezután vigyük fel az alapozót, de kaphatóak már színezett fényvédők is, amivel az utolsó két lépés egyesíthető.

Javaslatok

Szerkesztőség

Mindig Makó
Cím: 6900 Makó, Hollósy Kornélia u. 2.A
Tel.: 06 62/510-077
Weboldal: www.mindigmako.hu
E-mail:  info@mindigmako.hu

@2025 – All Right Reserved. MindigMakó

Sütiket használunk a felhasználói élmény fokozása érdekében. Az "Elfogadás" gombra kattintva elfogadod az adatvédelmi irányelveinket. Elfogadás Adatvédelmi irányelvek

Privacy & Cookies Policy