A pedagógusnapon, vagyis június első vasárnapján köszöntik a köznevelésben és a felsőoktatásban dolgozókat. Magyarországon 1952-ben ünnepelték először ezt a napot, s ez alkalomból adják át a kiváló tanítói és tanári okleveleket, később egyes kitüntetéseket az ország legjobb pedagógusainak.
A tanítás a legnagyobb hivatás a világon, mert minden más hivatást csak a tanítás tesz lehetővé – fogalmazott egykoron Albert Einstein. A német Nobel-díjas elméleti fizikusnak ebben is teljesen igaza van, hiszen egy gyermek azt a rengeteg tudást, amit élete végéig próbál megszerezni, a legkönnyebben a tanáraitól, oktatóitól tud. Ezért is döntött úgy az UNESCO és a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet, hogy elfogadja a pedagógusok jogairól szóló, 150 paragrafusból álló határozatot. Ma van a pedagógusnap!

A makói önkormányzat évről évre köszönti a pedagógusokat. Fotók forrása: Farkas Éva Erzsébet polgármester hivatalos Facebook-oldala
Ha június eleje, akkor pedagógusnap
Ki ne emlékezne arra még, hogy kisdiákként egy-egy szál virágot osztályfőnökének, illetve az általa szeretett és kedvelt tanárainak. Az iskolákban általában ilyenkor egy kis ünnepséget is tartottak, hogy köszönthessék a pedagógusokat.
Magyarországon 1952 óta köszöntjük a tanárokat
Magyarországon 1952. június 7-én ünnepelték először ezt a napot, s ez alkalomból adták át a kiváló tanítói és tanári okleveleket, később egyes kitüntetéseket az ország legjobb pedagógusainak. 1993 és 2012 között a tanárok, oktatók kitüntetése január 22-én, a magyar kultúra napján történt. 2013-tól ismét e napon adják át az oktatással, pedagógiai munkával kapcsolatos díjakat.
A legjobbaknak járó díjak
A legkiválóbb munkát végző pedagógusok számára több elismerést, díjat is alapítottak, melyek közül legkiemelkedőbbek és a legrangosabbak az Eötvös József-, a Szent-Györgyi Albert-, az Apáczai Csere János-, a Brunszvik Teréz- és a Németh László-díjak.