Sokan halogatják, hogy elkezdjenek mozogni, pedig néhány apró változtatással már komoly lépést tehetünk az egészségesebb élet felé. Debreczeni Anikó személyi edző segít eligazodni a szakértő válaszol rovatunkban, hogyan érdemes belevágni a mozgás és a tudatos táplálkozás világába, mit kerüljünk el, mire figyeljünk, és hogyan találhatunk rá saját ritmusunkra akár otthon is.
Mit ajánlanál annak, aki régóta fontolgatja, hogy elkezd mozogni és figyelni az étkezésre?
A legfontosabb, hogy már az elhatározás is egy lépés. A mozgás elkezdése mindig könnyebb, mint az étkezés megváltoztatása, így azt javaslom, kezdje bármelyikkel – csak kezdje el. Például bicikli az autó helyett, vagy egy félórás esti séta is már nagyszerű kezdet. A mozgást meg lehet szeretni, és később jöhet bármilyen sportközpont, nem feltétlenül súlyzós edzés – lehet futás is. A futás egyébként szuper, mert csak egy jó cipő kell hozzá, és az elhatározás, hogy kilépj az ajtón.
És az étkezés? Ott mi a legfontosabb?
Ma rengeteg információ zúdul ránk – köztük sok hamis is –, de alapvetően ha sovány húsokat, sok zöldséget, gyümölcsöt eszünk, és minőségi szénhidrátokat választunk, nem lőhetünk nagyon mellé. Többek között rizs, bulgur vagy kuszkusz. Ha valaki tésztakedvelő, akkor a teljes kiőrlésű vagy durum tészta jó választás. A fehér lisztes ételeket viszont próbáljuk elkerülni. A napi többszöri étkezés, a megfelelő folyadékbevitel is kulcsfontosságú. Természetesen ha valakinek van valamilyen betegsége, az árnyalja a képet.
Otthon is lehet hatékonyan edzeni?
Abszolút! Akár az általános iskolai testnevelés órás gyakorlatokat is elő lehet venni. A lényeg az alapos bemelegítés, és onnantól jöhetnek a saját testsúlyos gyakorlatok: fekvőtámasz (akár könnyített verzióban), felülések, ugrálás. Eszköznek pedig kézi súlyzók, szalagok is tökéletesek. Nem kell közösségbe menni, ha valaki otthon érzi magát komfortosan – minden megoldható.

Debreczeni Anikő edzés közben. Fotó: Nagy Dóra
Mennyi folyadékot érdemes inni egy nap?
Általánosságban napi 2-3 liter tiszta víz az ajánlott. És itt tényleg vízről beszélünk, nem cukros üdítőkről vagy energiaitalokról.
A napi ötszöri étkezés tényleg kötelező?
Nem szentírás. Valakinek a napi három is teljesen működőképes. De az biztos, hogy jobb többször keveset enni, mint napközben kihagyni étkezéseket, majd este kiüríteni a hűtőt. Ez a legrosszabb forgatókönyv.
Ha valaki személyi edzőhöz fordul, hogyan indul a közös munka?
Első körben mindig konzultációval kezdünk. Megnézzük, hogyan működünk együtt emberileg, majd feltérképezzük az illető napi rutinját, munkáját, étkezési és mozgási szokásait, valamint az esetleges egészségügyi problémákat – ezek alapján áll össze az edzésterv.
Az étkezési problémáknál mire kell figyelni?
Sokan vannak, akiknél glutén- vagy laktózérzékenység, helikobacter, vagy felszívódási zavar nehezíti az étkezést. Ilyenkor érdemes dietetikushoz fordulni, szükség esetén én is tovább tudom irányítani a vendégeket.
Miért mozogjanak az emberek, mi a legfontosabb hozadéka?
Azért, mert a mozgás feltölti a lelket. Ha a lelkünket rendbe tesszük, az hatással lesz minden másra – és ez kívül is meglátszik majd.