Egy-másfél havi csapadék hiányzik a talajból – nyilatkozta a Mindig Makónak Kozák Péter, az Alsó-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság (ATIVIZIG) igazgatója. Az átlagosnál melegebb és szárazabb április után minden csepp vízre szükség van. Március elsejével az öntözési idény is megkezdődött.
Jó tett a Marosnak az elmúlt napok esőzése, egy hét alatt szemmel látható módon, 24 centiméterrel emelkedett a folyó vízállása. Május 19-én, hétfőn délelőtt 10.00 órakor –14 centiméteres vízállást mértek Makónál a Maroson, ami még mindig alacsony.
Vízhiány: magunk előtt toljuk
– Mivel a hegyvidéki térségekben a sokévi átlagnál szárazabb időjárás volt jellemző, így a lefolyás a megszokottól kevesebb volt. Az elmúlt másfél hónap kedvezőbb hatással szolgált, azonban a felhalmozódott vízhiány miatt a közbenső tározók és a talaj víztároló kapacitása nagyobb volt, így jelentős vízszintemelkedés nem alakult ki – tudtuk meg Kozák Pétertől, az ATIVIZIG igazgatójától.

Kozák Péter, az Alsó-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság igazgatója. Fotó: ATIVIZIG
Az Alsó-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság működési területén április végén az éves csapadékösszeg 453 milliméter volt. Hogy mit jelent ez a gyakorlatban? A talaj felső, a mezőgazdaság által intenzíven használt rétegéből egy-másfél hónapnyi, 40-60 milliméternyi csapadék hiányzik.
Mit hozhat Medárd napja?
A népi hiedelem szerint Medárd napja, azaz június 8-a lehet sorsdöntő. Ha azon a napon esik az eső, akkor a következő negyven napban is esni fog. Ha nem lesz csapadék, akkor június 8-át negyven napos szárazság követi.
– A népi megfigyeléseknek, jóslásoknak bár van alapja, következtetést nem célszerű levonni belőle. A korábbi légkörzési folyamatokban bekövetkezett változások miatt, nem lehet a folyamatokat az átlagos értékekhez jól viszonyítani – nyilatkozta lapunknak Kozák Péter, aki hozzátette:
– Amennyiben 30 éves időablakot vizsgálunk, mindössze ötven százalékban igazolódott be a Medárd napi megfigyelés, tehát jelentős a bizonytalanság az ilyen jellegű „előrejelzésben”.
A gazdák már öntöznek
Mindenesetre az ATIVIZIG felkészült az aszály, a vízhiány elleni küzdelemre. Az öntözési idény Magyarországon minden évben március elsején kezdődik és október 31-ig tart. Az ATIVIZIG területén március óta öntöznek a gazdák, és várhatóan egyre nagyobb intenzitással. A vizet a Tisza, Maros, Hármas-körös folyók biztosítják a mezőgazdasági termelőknek.
Ezt olvasta?
Sipos gazda: Nem elég az aszály, az áprilisi fagyok is súlyos károkat okoztak a gyümölcsösökben