Képzőművészeti kiállítás megnyitójával kezdődött, majd művészeti csoportok fellépésével folytatódott szombaton a TehetségPaletta Program makói állomása. Az amatőr művészek és alkotók ünnepére nemcsak Makóról, hanem Szegedről, Hódmezővásárhelyről is érkeztek fellépők.
– Elvileg ceruzával születtem, azt szokták mondani, és már gyermekkoromban is rajzoltam a falra a szüleim nagy örömére, aztán továbbfejlődtem. Volt nagyon sok művésztanárom, sok rajztáborban voltam, és a mai napig kikapcsolódást jelent nekem a rajz. A grafit nekem a szívem csücske – mondta a Mindig Makónak Nyári Julianna, aki néhány évnyi kihagyás után vette újból kézbe a grafitceruzát.
Minden képének különleges története van. Van olyan, amit egy színházi előadás ihletet, másik pedig egy pécsi modell fényképéről készült ceruzarajz.
Nyári Julianna egyike azoknak az alkotóknak, akik a Nemzeti Művelődési Intézet felhívására jelentkezett.

Nyári Julianna mutatja egyik alkotását a makói Hagymaházban. A portrén Szabó Gabi színművész látható Pipás Pista szerepében. Fotó: Jeszenszky Zoltán
TehetségPaletta: korhatár nélkül
– A képzőművészeti kiállítás – a jó értelemben véve – egy eklektikus anyag – tette hozzá Oláh Nóra, a házigazda Hagymaház kulturális szervezője, a képzőművészeti kiállítás egyik mentora. Eklektikus a tárlat, hiszen a legfiatalabb alkotó mindössze nyolc éves gyermek, de a kiállításra általános iskolás osztályok, középiskolások és felnőttek is küldtek alkotásokat. A témaválasztásban és a technikában is szabad kezet kaptak az amatőr művészek. Összesen 42 alkotó – közülük 37 diák – 62 műve látható a Hagymaház aulájában június 17-ig.

Oláh Nóra, a képzőművészeti tárlat egyik mentora a kiállítás megnyitóján. A tárlat június 17-ig látható. Fotó: Jeszenszky Zoltán
– Nagyon szívesen nyúltak a portrérajzolás, a portréfestés témájához, a tájfestéshez, tájrajzoláshoz. Főként hagyományos technikákkal készült képekkel találkoztunk, tehát a grafitceruzás rajzokon át a színes ceruza, filctoll, porpasztell, olajpasztell kréta használata is népszerű volt, valamint festmények is vannak a tárlaton – folytatta Oláh Nóra.
Mester és tanítvány egy színpadon
A képzőművészeti kiállítás megnyitója után a zenészeké, táncosoké lett a főszerep. A Hagymaház színpadán egymást váltották a művészeti csoportok. A Makói Bartók Gitárzenekar még 2018-ban alakult meg. A Makói Általános Iskola tanárai, valamint egykori és jelenlegi diákjai zenélnek benne. Repertoárjukban klasszikus darabok éppúgy vannak, mint Bartók-feldolgozások, vagy latinzene.

A Makói Bartók Gitárzenekar az elmúlt hét évben számtalan koncertet adott a városban és a környékbeli településeken. Fotó: Jeszenszky Zoltán
– A tanároknak nagyon fontos, hogy a zeneközvetítés minden szinten megvalósuljon. Ilyenkor természetesen a gyerekekkel ugyanazokat a szólamokat játsszuk, de mi szoktunk arra is figyelni, hogy külön tanári hangversenyeket szervezzünk, ahol már a saját művészi ambícióinkat is megélhetjük – mondta Rónai Dániel, a Makói Bartók Gitárzenekar művészeti vezetője.
Hozzátette, fiatalokkal egy csoportban játszani mindig nagy élmény, ilyenkor a felkészítőtanárok is a csapat részesei, melynek tagjai fej-fej mellett támogatják egymást, és egy nagyon erős bizalmi légkör alakul ki a csoporton belül.
Rónai Dániel hangsúlyozta, örül annak, hogy a TehetségPaletta Programon a Makói Általános Iskola valamennyi kamaracsoportja, a Bartók Gitárzenekar mellett, az Utánpótlás fúvószenekar, vagy a PerLaMusica Vonósegyüttes is bemutatkozhatott.
A Nemzeti Művelődési Intézet felhívására országszerte 57 helyszínen, valamint hét határon túli településen rendeznek majd a makóihoz hasonló fesztivált. A legjobbak alkotók és előadók pedig ősszel egy országos fesztiválon is bemutatkozhatnak.