A helyiek számára bizonyára ismert, hogy az Eötvös utca sarkán álló monumentális épületegyüttes a Maros Malom. Azt viszont nem mindenki tudja, hogy ez az üzem működik is, ráadásul kiváló lisztet őrölnek itt. A malom munkatársai hosszas tervezést és szervezést követően nyílt napokat tartottak, hogy cégük jobban bekerüljön a köztudatba.
Megnőtt az egy négyzetméterre jutó személyek száma
Mostanában biztosan nem volt ilyen tumultus az épületben. A labirintusban nehéz eligazodni, de az idegenvezetőt követve nem lehet eltévedni. Ott jártunkkor Kopasz Péter kalauzolta a fehér köpenyt és hajhálót viselő látogatókat. Nem volt egyszerű feladat a gépek zaját túlharsogni, de az érdeklődő tekintetek, frappáns kérdések és a gyakorta előkerülő fényképezők minden bizonnyal doppingolták a főmolnárt. Mátrai Tiborral a csomagoló részlegnél beszélgettünk. Az Agromag Kft. ügyvezetője kifejtette: valódi érdeklődést tapasztaltak a látogatók részéről, sokan rácsodálkoztak a kuriózumnak számító technológiára. Elégedettséget érez, hogy sikerült valamit átadni az itteni miliőből, aminek elmondása szerint „van egy bája”.

A műemléki védettség alatt álló makói malom 1877-ben épült, de a mai képe 1961-ben alakult ki. Fotó: Miklós András
Makói gasztroblogger az érdeklődők között
A jó liszt a jó kelt tészta egyik alappillére. Ezért sem volt meglepő, hogy találkoztunk Limarával, a népszerű gasztrobloggerrel, aki elmesélte: régóta szerette volna megnézni közelebbről a malmot. Szereti és évek óta használja az itt őrölt lisztet. Tetszett neki, hogy régi berendezések vannak, amiket szeretettel tartanak karban, ezért jól működnek.

Tóthné Libor Mária, azaz Limara is eljött a nyílt napra. Fotó: Miklós András
Maros Malom: ilyet nem lát minden nap az ember
Kancsár Csaba a feleségével és egyik unokájával érkezett. Őt az épület kora fogta meg és az a tény, hogy egy régi technológiával ilyen jó minőséget produkálnak. Számára az üzem által a történelem egy kicsit feléled. Úgy érzi, hogy a malomnak a múltja és jelene mellett jövője is lesz.A pénteki és szombati napon 125 szerencsés járhatta be az ikonikus épületet.. Azok számára, akik lemaradtak vagy kedvet kaptak, jó hírrel szolgálhatunk, hiszen a múzeumok éjszakáján újból megnyitják a kapukat. A regisztráció miatt érdemes figyelemmel kísérni a Maros Malom közösségi oldalát.