A fafaragás fejleszti a kézügyességet, jó időtöltés és élénkíti a fantáziát is. Egy olyan hobbi, amit könnyű elsajátítani, de egy élet kell ahhoz, hogy valaki kiteljesedjen benne. A „Fázzunk együtt” néven működő fafaragó klub Bede Danijel Makovecz téri műhelyében működik. Tagjai olyan kis diákok, akik egy szalonnasütő nyársban is meglátják az erdei manót.
Két évtizedes álom vált valóra
A „Fázzunk együtt” fafaragó klub neve egy szójátékból ered. A didergés helyett itt inkább a fa megformálása jut szerephez. Krizsán Zsolt, a klub vezetője szakmáját tekintve gyógypedagógus. Eltökéltségét jelzi, hogy már óvodás korában kijelentette: fafaragó lesz. El kellett telnie azonban húsz évnek, mire újra napirendre került a kérdés, de ezúttal komolyan vette: szakkönyvet vásárolt és kést fogott a kezébe.

Nem lehet elég korán kezdeni: gyermekek tanulják a fafaragás mesterségét Krizsán Zsolttól. Fotó: Miklós András
Harmóniában a természettel
Szakmájából adódóan három iskolában is indított faragó klubot, majd Bede Danijel makói faszobrásszal egymásra találtak és egyetértettek abban, hogy a gyerekek számára szükséges és hasznos e manuális készség elsajátítása. Danijel műhelyében hetente tartanak foglalkozásokat és havonta egyszer ún. workshopok keretében ismerkednek a természettel. Ilyenkor a gombászás vagy a madárfigyelés is terítékre kerül.

Krizsán Zsolt és az egyik növendéke. Fotó: Miklós András
„Volt olyan, hogy lementünk a strandra és egy halat faragtunk. Amikor elfáradtunk, beszaladtunk a Marosba és élveztük a jó időt” – mondta Krizsán Zsolt.
A vezető szerint a lányok esetében 8-9, a fiúk esetében 9- 10 éves kortól ajánlott elkezdeni ezt a hobbit, de volt már 6 éves tagjuk is.. A különbség oka, hogy a fiúk 10 éves korukig hajlamosak bizonyos dolgokat erőből csinálni, itt pedig óvatosságra van szükség a szerszámok miatt.
Képzelőerő nélkül nem megy
Sakkfigura, ló vagy unikornis? – a témaválasztást tekintve a gyerekek fantáziájának nem szabnak határt.

Kézügyesség és türelem kell a fafaragáshoz. Fotó: Miklós András
„Egyszerűen azt kell felidézned magadban, amikor szalonnát sütöttél és készítettél egy nyársat. Egy apró kis arcocskát kell elrejteni a nyárs hegye alá és kész is az erdei manó” – fogalmazott Krizsán Zsolt.
Megfigyelhető, hogy az alapok elsajátítása után a gyerekek bátrabban és szabadabban kísérleteznek és büszkén mutatják meg mesterüknek az otthon elkészült alkotásaikat. Krizsán Zsolt szerint a fafaragás szépsége, hogy ez egy olyan hobbi, amit könnyű elsajátítani, de egy élet kell ahhoz, hogy valaki kiteljesedjen benne.

Csak óvatosan a szerszámokkal! Fotó: Miklós András