Kezdőlap » A fül figyelmeztet – ne hagyd figyelmen kívül!

A fül figyelmeztet – ne hagyd figyelmen kívül!

A szakértő válaszol

Vizi Viktória
0 hozzászólások

Zúg, fáj, bedugul – ha a fül jelez, érdemes komolyan venni. A leggyakoribb fül-orr-gégészeti panaszok mögött ártalmatlan dugulás, de akár komolyabb gyulladás vagy belgyógyászati eltérés is meghúzódhat – tudtuk meg Dr. Szántó Ágnes fül-orr-gégésztől. Miért nem jó ötlet fültisztító pálcával mélyre nyúlni? Miért fontos kivizsgálni a fülzúgást? És mit tehetünk a hallásunk megőrzéséért a zajos hétköznapokban? A válaszokat most a következő szakértő válaszol rovatunkban gyűjtöttük össze.

Mely fülproblémákkal keresnek fel a leggyakrabban?

A fül-orr-gégészeti rendelést leggyakrabban fülfájás, füldugulás és fülzúgás miatt keresik fel a páciensek.

Mikor kell orvoshoz fordulni fülgyulladás vagy fülfájás esetén?

A fülfájás rendkívül kellemetlen, sokszor erős, szúró fájdalommal jár, ezért az érintettek gyakran orvoshoz fordulnak vele. A fülgyulladás inkább fájdalommal, mint dugulásérzéssel jelentkezik. A gyulladás lehet a hallójáratban, amit főként nyáron, gyakori fürdés után tapasztalunk, vagy a középfülben, amikor a megfázás, nátha “ráhúzódik” a fülre. Fontos megemlíteni, hogy a fülbe is kisugározhat a fájdalom más területekről: például fogászati gond, állkapocsízületi probléma, idegfájdalom (például huzat okozta gyulladás), illetve torok- és gégegyulladás is okozhat ilyen érzést.

Mitől alakul ki fülzúgás, hogyan lehet kezelni?

A fülzúgás gyakori panasz, melynél a beteg hangot hall akkor is, ha nincs külső hanginger. Ez a tünet megnehezítheti a mindennapokat, különösen az alvást. Maga a fülzúgás nem önálló betegség, hanem egy tünet, ezért mindenképp javasolt a kivizsgálás. Sokféle oka lehet, de az esetek többségében sem szervi elváltozást, sem más kiváltó tényezőt nem találni. Okozhatja például fülzsírdugó (különösen ha a dobhártyára tapad), fülkürthurut, a kengyelcsont elcsontosodása, erős hanghatás, stressz, valamint különféle keringési és anyagcsereproblémák, például magas vérnyomás, érelmeszesedés, nyaki érszűkület, cukorbetegség, pajzsmirigybetegség, vérszegénység vagy túlsúly. Egyes gyógyszerek mellékhatásaként is jelentkezhet. A kezelés lényege a kiváltó ok felderítése és megszüntetése, de léteznek olyan módszerek is, amelyek enyhítik a tüneteket. Fontos tudni, hogy jelenleg nincs olyan gyógymód, amely teljesen megszüntetné a fülzúgást. Érdemes odafigyelni a helyes étrendre, kerülni a koffeintartalmú italokat (pl. kávé, kóla), rendszeresen mozogni, relaxálni, és szükség esetén pszichoterápiát is igénybe venni.

Igaz, hogy a gyakori fülhallgató használat károsíthatja a hallást? Ha igen, miért?

Tartósan hangosan hallgatott zene, televízió vagy rádió hosszú távon károsíthatja a belső fül érzékelő sejtjeit. Ez a fajta halláskárosodás nehezen kezelhető, legfeljebb friss esetben infúziós terápiával, de sokkal inkább megelőzhető. A vezeték nélküli, hallójáratba helyezett fülhallgatók fülzsírdugót okozhatnak, ami ugyan kellemetlen, de egyszerű fülmosással eltávolítható.

Valóban káros a gyakori fültisztítás fülpiszkálóval?

A fültisztító pálca mindennapos használata nem ajánlott, mivel mikrosérüléseket okozhat a hallójárat érzékeny bőrén, és idült gyulladáshoz vezethet. Emellett hátráltatja a fül öntisztuló működését is, hiszen a fülzsírt befelé tolhatjuk vele, ami dugulást okozhat. Holott a fülzsír védi és puhán tartja a hallójárat bőrét, valamint fertőtlenítő hatása is van. Az öntisztulás során a fülzsír a rágás közbeni állkapocsmozgás hatására lassan kifelé halad a hallójáratból.

Javaslatok

Szerkesztőség

Mindig Makó
Cím: 6900 Makó, Hollósy Kornélia u. 2.A
Tel.: 06 62/510-077
Weboldal: www.mindigmako.hu
E-mail:  info@mindigmako.hu

@2025 – All Right Reserved. MindigMakó

Sütiket használunk a felhasználói élmény fokozása érdekében. Az "Elfogadás" gombra kattintva elfogadod az adatvédelmi irányelveinket. Elfogadás Adatvédelmi irányelvek

Privacy & Cookies Policy