Március 31. és április 20. között Csongrád-Csanád vármegye teljes közigazgatási területére, így Makóra is ebzárlatot és legeltetési tilalmat rendelt el a kormányhivatal. Ebben az időszakban zajlik majd a rókák veszettség elleni vakcinázása.

Az ebzárlat ideje alatt csak pórázon és szájkosárral lehet a kutyákat sétáltatni. Fotó: Makói VTV
Az ebzárlat és a legeltetési tilalom ideje alatt:
- A tartás helyén minden kutyát és macskát elzárva, illetőleg a kutyákat megkötve úgy kell tartani, hogy azok más állattal, vagy emberrel ne érintkezhessenek. Zárt udvarban a kutyák elzárását, vagy megkötését mellőzni lehet, ha azok onnan ki nem szökhetnek.
- A kutyát tartási helyéről csak pórázon vezetve és szájkosárral szabad kivinni.
- A település területéről kizárólag érvényes veszettség elleni védőoltással rendelkező kutyát vagy macskát – és csak a hatósági állatorvos kedvező eredményű vizsgálata után és engedélyével – szabad kivinni.
- Az érvényes veszettség elleni védőoltással rendelkező vadászebek, a fegyveres erők és fegyveres testületek ebei, a segítő és terápiás kutyák, a katasztrófa-mentő ebek rendeltetési céljuknak megfelelő használatuk idejére, mentesek a korlátozás alól.
- Az ebzárlat alatt befogott, kóbor húsevőket hatósági megfigyelés alá kell helyezni az ebzárlat időtartamára.
- Az ebzárlat alatt húsevő állatok összevezetésével járó rendezvény nem tartható.
- Az ebzárlat és legeltetési tilalom hatálya alá tartozó területeken és időintervallumban az állatok legeltetése tilos.

A rókák vakcinázása miatt kezdődik március 31-től ebzárlat Csongrád-Csanád vármegyében.
Kötelező jelenteni
A Csongrád-Csanád Vármegyei Kormányhivatal arra emlékeztet, hogy mindenki köteles bejelenti, ha valahol a veszettség gyanúja merül fel. Az idegrendszeri tüneteket mutató, elhullott háziállatok, valamint az elhullottan talált vadállatok esetében az állategészségügyi hatóság gondoskodik a mintavételről.
A veszettség egy állatról emberre is terjedő betegség, ami halálos kimenetelű agy- és gerincvelő-gyulladást okoz. A harapással emberbe kerülő vírus általában 18-60 napig lappang, a beteg gyakran fulladás közben hal meg.